Проекти

ПРОГРАМА „ЕРАЗЪМ +“ в помощ на професионалното и личностно развитието на ученици и учителиПроект № 2022-1-BG01-KA121-VET-000052119

Усъвършенстване на професионалните умения с „Еразъм+“ . Благодарение на програмата и проект 2023-1-BG01-KA121-VET-000118296 учители от гимназията ни участваха в мобилност и Курс по „Креативност и различни подходи в обучението“ в Пуерто де ла Крус, Тенерифе 🏝️. Обмяна на опит, добри практики и споделени успешни примери с колеги работещи в сферата на образованието. Обсъждаха се иновативни подходи в обучението 🧑‍💻🧑‍🏫 и резултатите от оценяване на учениците въз основа на социалните и лидерските им умения

Тази учебна година Професионална гимназия по туризъм  „Алеко Константинов“, гр. Ямбол като бенефициент по проект № 2022-1-BG01-KA121-VET-000052119, одобрен от Националната агенция в България и финансиран от Европейската комисия ще проведе две образователни мобилности:

  • Мобилност 1 на група от 20 ученици и двама придружаващи учители от гимназията, които ще вземат участие в образователна мобилност в FU International Academy,Тенерифе, Испания.
  • Мобилност 2 на група от 6 учители, които ще вземат участие в курс за повишаване на компетентността в сферата на дигиталния маркетинг в партньорската по проекта организация FU International Academy,Тенерифе, Испания.

Целите, които си поставяме с този проект са:

  • Подкрепа за професионалното развитие на учителите от ПГТ, чрез усвояване на нови методи и добри практики в областта на туризма, с цел стимулиране на иновациите и повишаване на качеството на ПОО
  • Подкрепа за развитието на специализирани работни умения, необходими за настоящия и бъдещия пазар на труда, чрез осигуряване на възможност за мобилност на ученици от ПГТ
  • Подкрепа на ученици с по-малко възможности да надградят ключови и трансверсални умения, по-специално изучаването на езици и да разширят професионалните си компетентности, чрез мобилност в чужбина
  • Изграждане на капацитета на ПГТ за осъществяване на висококачествени проекти за мобилност и създаване на качествени партньорства с чуждестранни организации

Продължителността на проекта е 15 месеца от 01.06.2022 г. до 31.08.2023 г.

Учители от Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ посетиха училище в  Испания за обмяна на професионален опит

Проект  „Green Explorers“ финансиран по програма Еразъм +, Ключова дейност 2 – KA210-VET – Small-scale partnerships in vocational education and training.

Стартира се изпълнението на проект  „Green Explorers“ финансиран по програма Еразъм +, Ключова дейност 2 – KA210-VET – Small-scale partnerships in vocational education and training.

Бенефициент: Ресурсен Център за европейско сътрудничество, България

Партньор: ПГТ „Алеко Константинов“, България

Партньор: COSVITEC, Италия

Период на изпълнение: 01.01.2023 г. – 31.12.2023 г.

ОСНОВНА ЦЕЛ на проекта е адаптиране на професионалното образование и обучение към нуждите на пазара на труда в сектор туризъм, в контекст на спазването на принципите на Европейският зелен пакт, чрез превръщането на сектора в ресурсно ефективна и екологосъобразна икономика.

Тази цел ще бъде постигната чрез сътрудничество между нестопански организации от България (РЦЕС) и Италия (COSVITEC soc. cons. a r. l.), ангажирани в сферата на професионалното образование и обучение и подпомагане на ученици и младежи в адаптирането им към променящите се условия на пазара на труда. Проектната реализация включва и партньорската подкрепа на професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“ гр. Ямбол, чиито ученици ще бъдат пряката ни целева група.

Проектът е с продължителност 12 месеца.

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.

Изпълни се проект  „Green Explorers“ финансиран по програма Еразъм +, Ключова дейност 2 – KA210-VET – Small-scale partnerships in vocational education and training.

Бенефициент: Ресурсен Център за европейско сътрудничество, България

Партньор: ПГТ „Алеко Константинов“, България

Партньор: COSVITEC, Италия

Реализирана беше ОСНОВНАТА ЦЕЛ на проекта: Адаптиране на професионалното образование и обучение към нуждите на пазара на труда в сектор туризъм, в контекст на спазването на принципите на Европейският зелен пакт, чрез превръщането на сектора в ресурсно ефективна и екологосъобразна икономика.

Изпълнени ДЕЙНОСТИ:

  • Проучване на европейските зелени практики в сферата на туризма
  • Анализ на нагласите в България за прилагането на „зелени“ политики и инструменти в сферата на туристическото обслужване
  • Обмяна на опит между партньорите
  • Апробиране и популяризиране на резултатите от проекта

Постигнати РЕЗУЛТАТИ:

  • Обследване на добри европейски практики в сферата на предоставяне на туристически услуги и опазването на околната среда
  • Доклад за нагласите в България за прилагане на зелените политики
  • Проведени обучения
  • Надграждане капацитета на партньорските организации
  • Апробиране и внедряване на иновативни „зелени“ практики в учебния процес
  • Проведени семинари с ученици от ПГТ Ямбол
  • Създаване на условия за трансформация и промяна (на индивидуално, организационно и секторно равнище)

Изработени материали по време на изпълнението на проекта може да намерите тук: 1 презентация, 2 презентация, 3 презентация.

СРОК НА ИЗПЪЛНЕНИЕ 01.01.2023 – 31.12.2023 Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.

Проект № 2022-1-BG01-KA121-VET-000052119

Ключова дейност 1, сектор „Професионално образование и обучение Завърши последният подготвителен етап за ученическата мобилност до Тенерифе, Испания

На 28.02.2023г.  се проведе заключителна среща между родители, ученици и преподаватели преди стартирането на мобилност по проект  № 2022-1-BG01-KA121-VET-000052119, КД1, сектор „Професионално образование и обучение“, финансиран от програма „Еразъм+“ на Европейския съюз и одобрен от Националната агенция в България.

Продължителната подготовка преди заминаването изясни  възможни въпроси, даде насоки и информация за логистиката и самото протичане на мобилността с цел участниците да се чувастват достатъчно подготвени и мотивирани.

Мобилността ще се проведе между 12.03.2023 и 22.03.2023 г. в Тенерифе, Испания. Участие ще вземат двадесет ученици от специалности „Кетъринг“ и „Хотелиерство“ и двама придружаващи учители от гимназията. Учениците ни нямат търпение да се запознаят с любезните домакини от партньорската организация FU International Academy Tenerife и да развиват професионалните си умения в нова и вълнуваща среда.

„Обичам моето училище“

на фондация LightSource Charity

Целта на проета е да се подобри учебната среда в училище.

Изработен е красив интериорен дизайн на училището ни.
1.  Стаите, коридорите и фоайетата на първи и втори етаж са естетично украсени и в тях витае приказно красива атмосфера.
2.Доброволчески групи от деца, учители и родители изработиха мебели от рециклирани материали за фоайета.
3.  Създадени са кътове с “Цветя Чистачи” и “Билкови градинки” – които пречистват въздуха  в класните стаи и фоайетата.

Приключихме с първият етап от преобразяването на нашата гимназия по проект „Обичам моето училище“.

Вече може да се похвалим с нова визия.

Устремени към бъдещето в обстановка изпълнена с красота, творчество, спокойствие и вълшебство нашите настоящи и бъдещи ученици ще получават своето професионално образование и ще се научат да бъдат силни, целеустремени, да следват мечтите си.

А ето и линк към портфолиото направено за нас от нашите благодетели и приятели от фондация LightSource Charity: https://lightsourcecharity.org/bg/project/пгхтт-ямбол-българия/

В ПГТ „Алеко Константинов“ се работи по проект на МОН BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“

Основна цел на проекта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи, да се осигурят условия за ефективност на образованието, да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.

Специфичните цели са:

  • Подобряване на условията и осигуряване на равен достъп за обучение от разстояние в електронна среда;
  • Създаване на условия за усъвършенстване на цифровите умения на преподавателите за по-ефективна работа във виртуална среда и насърчаване използването на иновативни методи на преподаване и учене;
  • Насърчаване на мотивацията на родителите за по-активно включване в образователния процес от разстояние в електронна среда с цел подпомагане на учениците в семейната среда.

Училището участва в следните дейности:

  • Дейност 1 Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи.
  • Дейност 2 Обучение на ученици, вкл. от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.
  • Информация за изпълнените дейности по проекта.

Проект № BG05M2OP001-2.014-0001 ,,Подкрепа за дуалната система на обучение“ на Министерството на образованието и науката

Подкрепя действията на ПГХТТ – гр.Ямбол за повишаване привлекателността на дуалната система на обучение сред учениците и родителите, както и повишаване на информираността на фирмите в региона, ангажирани в туризма и занимаващи се със спедиторска и логистична дейност. На 07 и 09.05.2021 г. 44 ученика от VIII, IX клас, от специалностите „Кетъринг“ и „Спедиция, транспорт и складова логистика“ се включиха в пробно стажуване във фирми партньори по проекта. Така те се запознаха с дейността на фирмите и особеностите на избраната от тях професия.В днешните условия на икономическа криза най-добрата инвестиция е в образованието и квалификацията на младите хора. До този момент по проекта е закупено атрактивно работно облекло за всички ученици, обучаващи се по тази система на стойност 9800 лева.Проектът е финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.За проведеното „пробно стажуване“ на всеки ученик тържествено бе връчен сертификат от директора на Професионална гимназия по хранителни технологии и туризъм – гр. Ямбол.

Проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“

Обща информация за проекта

На 19.08.2021 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект BG05M2ОP001-2.015-0001 „Ученически практики – 2“ между Министерството на образованието и науката – конкретен бенефициент, и Изпълнителна агенция „Програма за образование“ – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН).

Проектът цели повишаване качеството на професионалното образование и обучение, съобразно потребностите на икономиката и промените на пазара на труда. Подобряването на съответствие на професионалното образование на изискванията на бизнеса и улесняването на прехода от образование към заетост е заложена в Стратегия „Европа 2020“ и в Националната програма за развитие: България 2020. Проектът продължава политиката в професионалното образование, насочена към осъществяване на връзка между образованието и бизнеса, започнала по ОП РЧР 2007-2013 с проект „Ученически практики“ и продължила по настоящата оперативна програма с проект „Ученически практики – Фаза 1“.

Проектът е на обща стойност 10 553 013,00 лева и се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

Продължителността на проекта е 29 месеца.

Основна цел

Повишаване на ефективността от партньорствата между училищата, осъществяващи професионална подготовка и работодателите за подобряване на практическите умения на учениците в съответствие със специфичните нужди на пазара на труда.

Специфичните цели на проекта са насочени към:

  • Осигуряване на допълнителни възможности за достъп до практическо обучение за подобряване уменията на учениците за работа в реална работна среда;
  • Подобряване на взаимодействието на училището с научните и бизнес среди чрез привличане на техни представители и прилагане на съвременни практически методи на обучение за укрепване в системата на професионалното образование и обучение и връзката с пазара на труда.

линк към сайта на МОН

НП „Без свободен час“, Модул „Без свободен час в училище“